Informacje o tapetach

BUDOWA I RODZAJE TAPET

Podczas zakupu tapety należy zwrócić szczególną uwagę na technologię, w jakiej została ona wyprodukowana. Zastosowana technologia ma bardzo duży wpływ na sposób kładzenia, jak również na wybór miejsca, w którym można użyć danego rodzaju tapet.

Tapety ze względu na zastosowane w ich produkcji podłoże, na które nałożona jest widoczna dla użytkownika warstwa wierzchnia, dzielimy na dwie kategorie:

 • tapety na podłożu papierowym
 • tapety na osnowie nietkanej (potocznie na fizelinie)

Tapety na podłożu papierowym

Ich podstawę stanowi papier. Mogą być złożone tylko z nadrukowanego papieru lub z papieru i naniesionej na niego warstwy zewnętrznej. Najczęściej stosowanymi materiałami warstwy zewnętrznej są różne rodzaje winylu oraz technologia „flock”.

Ze względu na powierzchnię zewnętrzną, tapety na podłożu papierowym możemy podzielić na dwie, najbardziej znane kategorie:

Tapety papierowe złożone są z jednej warstwy nadrukowanego ręcznie lub maszynowo papieru. Mogą być dodatkowo wytłaczane. Z reguły nie nadają się do mycia i nie są odporne na zabrudzenia. Nadają się do sypialni czy pokoju dziecięcego. Ten rodzaj tapety może występować również w wersji zmywalnej. Wówczas ich powierzchnia pokryta jest cienką, bezbarwną, często niezauważalną powłoką np. winylową, chroniącą dodatkowo przed zabrudzeniem. Ze względu na możliwość użycia szerokiej gamy kolorystycznej i dowolnego wzoru są nadal produktem często stosowanym.

Tapety winylowe są najszerzej spotykanymi tapetami, w technologii podłoża papierowego. Winyl stanowiący wierzchnią warstwę tapety zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest w pełni zmywalny, pozwala na utrzymanie wnętrz w czystości przez okres znacznie dłuższy niż farba. Tapety winylowe są obliczone na co najmniej 3-5 lat eksploatacji, w zależności od stopnia intensywności eksploatacji danego pomieszczenia. Są cięższe od tapet papierowych, mają większą wytrzymałość i odporność na zmywanie oraz odbarwienia. Często posiadają atesty trudnopalności. Stosuje się je często w miejscach użyteczności publicznej.

Ważne: Podczas instalacji tapet o podłożu papierowym klej należy nanosić na tapetę oraz na ścianę.

symbol 1

Tapety na osnowie nietkanej

Tapety oparte na celulozowej warstwie nietkanej, to produkty najwyższej jakości, w bogatych wersjach kolorystycznych. Powierzchnię takiej tapety może stanowić różnego rodzaju materiał, bardzo często winyl, a w lepszych jakościowo produktach bardzo elegancki akryl. W tej nowoczesnej technologii produkowane są najbardziej ekskluzywne tapety „flockowe” i tkaninowe (z wiskozy, lnu czy jedwabiu). Nowa technologia powoduje, że kładzenie takiego rodzaju tapet jest łatwiejsze i daje lepsze efekty. Jest to możliwe dzięki temu, że tapeta nie kurczy się i nie rozciąga pod wpływem kleju, a sąsiadujące bryty można niezwykle dokładnie do siebie dopasować.

Ważne: Podczas instalacji tapet o podłożu nietkanym, klej należy nanosić jedynie na ścianę, na którą kładziemy suche, pocięte bryty tapety.

symbol 2

ZALECENIA KŁADZENIA TAPET

Poniższe zalecenia powstały w oparciu o najlepszą wiedzę, nie stanowią jednak gwarancji powodzenia prawidłowej instalacji tapet. Przed położeniem tapety zadaniem profesjonalnego i doświadczonego instalatora jest właściwa ocena stanu technicznego ścian, dobór odpowiednich materiałów i technologii oraz wzięcie pod uwagę wpływu warunków atmosferycznych panujących w danym pomieszczeniu.

  Ważne:
 • Zakupione tapety należą do towarów ekskluzywnych i dlatego w celu uzyskania optymalnego rezultatu, zalecamy polecić instalację tapet doświadczonemu specjaliście
 • Sprzedawca tapet nie odpowiada za ewentualne reklamacje związane z procesem kładzenia tapet

1. SPRAWDZENIE PRODUKTU

Prosimy o sprawdzenie, czy dostarczona tapeta zgadza się z zamówieniem. Przed pocięciem i położeniem tapety należy sprawdzić każdą rolkę, czy nie ma widocznych uszkodzeń, czy wzory i kolory do siebie pasują (ta sama kąpiel – batch number, widoczny na etykietach rolek, które prosimy zachować). Za sprawdzenie produktu odpowiada kupujący.

Po położeniu 2-3 wysokości (brytów) należy powtórnie upewnić się, czy na tapetach nie występują różnice kolorystyczne lub uszkodzenia oraz, czy zastosowana technika klejenia jest prawidłowa. Jeżeli zauważone zostaną wady jakościowe lub problemy w kładzeniu, należy przerwać i skontaktować się ze sprzedawcą. Reklamacje przekraczające 2-3 bryty, a dotyczące wad widocznych, nie będą akceptowane. Każde zgłoszenie reklamacji musi być wsparte próbką tapety, numerem referencyjnym produktu oraz numerem kąpieli.

2. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Prawidłowe przygotowanie podłoża przed instalacją tapet, jest najważniejszą czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego. Czynność tę należy wykonać niezwykle starannie.

Podłoże musi być czyste, suche, o niskiej chłonności (w razie potrzeby zagruntowane), gładkie oraz wolne od kurzu (w praktyce oznacza to konieczność wykonania gładzi gipsowej). Powinno być w miarę jednolitej barwy oraz wolne od pozostałości po pigmentach, które mogłyby wsiąkać w tapetę i ją przebarwić.

Warstwy starej farby (szczególnie olejnej), które częściowo lub całkowicie pokrywają ścianę, mogą utrudnić wnikanie kleju w podłoże. Najlepiej je zeskrobać, a w ostateczności dokładnie przetrzeć papierem ściernym i odtłuścić. Wszelkie ubytki, rysy i nierówności należy uzupełnić, a następnie przetrzeć papierem ściernym, po czym umyć wodą z preparatem odtłuszczającym i całość zagruntować.

Przy powierzchniach mocno wchłaniających (suche sztukaterie, panele gipsowe itp.) lub porowatych ścianach konieczne jest zastosowanie środka gruntującego (na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania). Jeżeli nie wiadomo, czy ściana wymaga gruntowania, można ją zagruntować profilaktycznie. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać próby, czy środek wnika w głąb. Jeżeli pozostaje na powierzchni ściany, należy przerwać gruntowanie. Zbyt duża ilość nałożonego gruntu może spowodować obniżoną przyczepność kleju, a tym samym i tapety.

Ściany świeżo tynkowane muszą być suche. W przypadku ściany niedawno tynkowanej, powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, które mogą być w nich jeszcze obecne.

Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach. Należy poczekać, aż ściany będą całkowicie suche. Niezastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstania w późniejszym terminie pleśni.

3. KLEJ

Wybór klejów na rynku jest szeroki i każdy specjalista stosuje wypróbowane i sprawdzone przez siebie jego rodzaje. Poza specjalistycznymi klejami do nakładania tapet winylowych, można stosować ogólnodostępny na rynku METHYL SPEZIAL (125g/4,5l wody) z dodatkiem 25% kleju PVA (biały klej do tapet).Proponujemy jednak stosować kleje profesjonalne o wysokiej jakości:

 • do tapet na podłożu papieru klej Quelyd
 • do tapet na osnowie nietkanej Pufas

4. KLEJENIE

Przy nakładaniu tapety konieczne jest zastosowanie się do informacji, podanej przez producenta we wzorniku tapet, na odwrocie danej tapety lub na końcu wzornika (najczęściej informacja ta ma postać piktogramów, ich opisy zawarte są na końcu niniejszego dokumentu). Piktogramy określają charakterystykę tapety oraz metodę instalacji tapet, w tym, czy metoda wymaga jakiś modyfikacji, w stosunku do dwóch podstawowych metod opisanych poniżej.

Metoda I - dla tapet o podłożu papierowym - klej na tapetę i ścianę

 1. Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi, w przypadku tapet z dużym wzorem, można tapetować zaczynając od środka pomieszczenia).
 2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu
 3. Pociąć tapetę na kawałki odpowiadające wysokości klejenia, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas ok. 5cm na długości brytu tapety.
 4. Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz nie należy pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.
 5. Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.
 6. Pozostawić tapetę na 5-10 min do nasiąknięcia (w przypadku niektórych tapet potrzebny czas może być dłuższy). W tym czasie ulegają one pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm. na szerokości brytu.
 7. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie, bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu tapety.
 8. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą czy „flockiem”.
 9. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
 10. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.
 11. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Metoda II - dla tapet na na osnowie nietkanej (podłożu fizelinowym) - klej na ścianę

 1. Przeprowadzić wszelkie czynności wstępne tak, jak w metodzie I zgodnie z punktami 1-3.
 2. Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnię nieco tylko większą, niż nakładany pasek tapety.
 3. Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę
 4. Dalej postępować jak w metodzie I od punktu 7.

Metoda III – dla tapet z fabrycznie naniesionym klejem

Tapety, które zostały fabrycznie powleczone gotową warstwą kleju są oznaczane opisem „prepasted” lub symbolem

symbol 3
 1. Zacząć tapetowanie stosując się do wszystkich wstępnych czynności opisanych w metodzie I do pkt.3.
 2. Aktywować klej poprzez kontakt z wodą. Woda powinna mieć temperaturę otoczenia, a czas namaczania powinien być jednakowy dla wszystkich przyciętych brytów. Czynność tę można wykonać na dwa sposoby (ostateczną decyzję o wyborze metody należy powierzyć specjaliście, który będzie układał tapety):
  • Zwijamy odcięty na miarę pas tapety, klejem na zewnątrz. Następnie zanurzamy rulon w pojemniku z wodą, na czas od 5 do 30 sekund. Po namoczeniu ostrożnie rozwijamy rulon, wyciągając tapetę z pojemnika z wodą. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Następnie należy złożyć pas tapety, klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez 0,5-5 minut.
  • lub
  • Odcięty na miarę pas tapety kładziemy na stole do tapetowania, stroną z klejem do góry. Następnie nanosimy na tapetę wodę przy pomocy pędzla, wałka lub spryskiwacza. Operację tę należy wykonać sprawnie i dokładnie, uważając aby nie zagnieść tapety. Może być wskazana pomoc drugiej osoby. Po naniesieniu wody należy złożyć pas tapety klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez około 0,5-5 minut.
 3. Nakładać kolejno pocięte kawałki tapet na ścianę, zgodnie z procedurę podaną przy metodzie I od pkt.7. Dopuszcza się posmarowanie tapety klejem, w miejscach, w których istniejący klej nie został prawidłowo aktywowany lub na brzegach tapety, gdzie aktywowany klej najszybciej wysycha.

Tapety metalizowane

W ostatnim czasie wiele firm rozszerzyło swoją ofertę o tapety, które na powierzchni mają różnego rodzaju warstwę metalizowaną. Jest ona zbudowana w całości z folii aluminiowej lub zawiera domieszki tego metalu. Przy tego typu tapetach należy zwrócić szczególną uwagę na technologię ich kładzenia a w szczególności na przygotowanie podłoża. Warstwa metalizowana może bowiem ulec utlenieniu pod wpływem alkalicznych substancji zawartych w tynku. Podczas przygotowywania podłoża do tapetowania należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Tynk ściany należy pokryć gruntem, który po jego wyschnięciu uniemożliwi przenikanie związków chemicznych o zasadowym lub kwaśnym odczynie w kierunku tapety. Należy przy tym stosować się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu zastosowanego środka gruntującego.
 2. W przypadku kiedy zachodzi podejrzenie, że ściana może mieć mocniejszy zasadowy odczyn (np. świeży tynk) należy nałożyć warstwę podkładowego papieru stosowanego jako podłoże pod tapety.
 3. Dla całkowitej pewności, w skrajnych przypadkach można nałożyć na warstwę wcześniej położonego papieru tapetowego substancję gruntującą użytą do wstępnego zabezpieczenia ściany.
 4. Do klejenia tapety należy użyć kleju o odczynie obojętnym nie zawierającego agresywnych chemicznie rozpuszczalników.

Końcowe uwagi ogólne

 1. Przy układaniu tapet w pobliżu gniazdek, przełączników elektrycznych, należy zachować szczególną ostrożność.
 2. Przed przycięciem tapety należy sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona i nie ma innych wad widocznych. W ramach ewentualnych reklamacji, nie będą rozpatrywane roszczenia dotyczące kosztów innych, niż reklamowana tapeta.
 3. W przypadku ciemnych tapet rekomenduje się pokolorowanie brzegu tapety markerem w odpowiednim kolorze, by ukryć jasne brzegi, widoczne czasem po niedokładnym przyklejeniu tapety. Innym sposobem zabezpieczenia się przed drobnymi niedokładnościami w kładzeniu tapety, może być wcześniejsze pomalowanie fragmentów ściany w przewidywanych miejscach styku brytów farbą zbliżoną kolorystycznie do klejonej tapety.
 4. Niekiedy, choć są to przypadki dość rzadkie występują tapety technologicznie niedomalowywane na krawędziach. Przy kładzeniu takiego rodzaju tapet należy silnie dociskać do siebie krawędzie sąsiadujących brytów stosując mocniejszy klej. Takie prawidłowe działanie zapobiegnie powstaniu jaśniejszych pasów na łączeniach brytów.
 5. Nie należy tapetować w temperaturze poniżej 10 stopni.
 6. Podczas tapetowania i 2 doby po zakończeniu prac, zaleca się unikania przeciągów i intensywnego wietrzenia tapetowanych pomieszczeń.
 7. Na wszelki wypadek należy zachować rezerwy tapety (z reguły zakupiona ilość tapety powinna być większa od powierzchni do pokrycia o około10%)
 8. Należy zachować informacje dotyczącą numeru kąpieli (batch number, lot number). Numer ten będzie niezbędny przy ewentualnym domawianiu tej samej tapety, aby nowe rolki pochodziły z tej samej kąpieli i nie różniły się odcieniem od kupionych wcześniej.
tapety symbole
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel